A beruházások finanszírozása
Az energiatanúsítvány korszerűsítési javaslatai bizonyára sokat lendíthetnek a tulajdonosok beruházási kedvén. A legtöbben azonban nem tudják önerőből finanszírozni a nagyobb fejlesztéseket, de ezért még nem kell lemondaniuk a korszerűsítésről. A beruházások finanszírozását számos lehetőség segíti az állami támogatásoktól a hitelekig, amelyeket okosan kihasználva javíthatunk otthonunk energetikai állapotán, és csökkenthetjük energiaszámlánkat.
Lakástakarékpénztárak
Ha valaki energetikai korszerűsítést tervez otthon, és hajlandó erre előtte néhány évig spórolni, érdemes úgynevezett lakás-előtakarékossági szerződést kötnie. Ennek a kamatadómentes megtakarítási formának a lényege, hogy előre meghatározott időn át havi fix összeget félreteszünk egy elkülönített számlán, amihez a magyar állam törvényben garantált támogatást nyújt.
Lakás-előtakarékossággal más támogatási formákhoz képest sokkal könnyebben kaphatunk állami támogatást, hiszen ezt bármilyen lakástípusra, minden nagykorú magyar állampolgár igénybe veheti, a támogatásért nem kell külön pályázni. Ráadásul a szerződés lejártakor a lakástakarék-pénztáraktól - a megtakarított összeggel közel megegyező mértékű - kedvező kamatozású hitelt is felvehetünk.
Állami támogatások
Klímabarát Otthon Program
2009-től a korábban Panelprogram néven ismert támogatási rendszert, 2010-től pedig a korábbi évek Nemzeti Energiatakarékossági Programját (NEP) felváltotta a Klímabarát Otthon Program.
A korábbi állami támogatásokhoz hasonlóan, továbbra is az épületek energetikai korszerűsítése, a lakások energiafogyasztásának csökkentése a cél, így az elavult fűtési és vízmelegítő rendszerek korszerűsítését, az ablakok hőszigetelését vagy cseréjét, az épület külső hőszigetelését, vagy akár napkollektorok felszerelését támogatja a program.
A Klímabarát Otthon pályázati rendszer sajátossága, hogy kizárólag kimutatható széndioxid-megtakarítással járó beruházásokat támogat, ezért a pályázat részeként az erről szóló számítást is be kell nyújtani. Ugyanakkor a magasabb széndioxid-megtakarítással járó korszerűsítés esetén a támogatási intenzitás is nő, így az úgynevezett KlímaBónusz elnyerésével elvileg akár 60 százalékos állami támogatásra is számíthatunk. A pályázatokat két, a lakosságot érintő alprogram keretében írta ki a források kezeléséért felelős Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.
A Klímabarát Otthon Program részleteiről a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapján (www.kvvm.hu), illetve a pályázatkezelő Energia Központ honlapján (www.energiakozpont.hu) oldalon lehet bővebben tájékozódni.
Mivel lakosságnak szóló energetikai pályázatok minden évben változnak, ezért a beruházás tervezésekor érdemes alaposan utánajárni annak, hogy mik a támogatási lehetőségek, jogosultak vagyunk-e a támogatásra, milyen feltételekkel indulhatunk stb.